ג'יפון – האם זה נכון?

מערכת wisemag

בין אם אתם בחניה של הקניון או בפקק תנועה בדרך לעבודה בבוקר אם תסתכלו מימינכם או משמאלכם, קדימה או במראה האחורית, תראו שם ג'יפונים. לא אחד, הרבה. ברבים.

גם אם אתם באירופה או בארה"ב, לא תוכלו להתעלם מכמות הג'יפונים על הכבישים, ולא בכדי – זהו הסגמנט הצומח ביותר בעולם הרכב כבר מספר שנים, תוך שהוא נוגס נתחי שוק מהמשפחתיות וממכוניות המנהלים.

מה עושה את הגיפונים השונים לפופולריים כל כך, והאם הבחירה של כל כך הרבה נשים וגברים, היא אופנה חולפת או בחירה מושכלת המנצלת את היתרונות הרבים הבאים עם הבחירה בג'יפון כרכב לשימוש יומיומי.

ננסה לנתח את יתרונות הג'יפון על פני המתחרה המשפחתית, להפיג כמה חששות טבעיים וגם לסייע בבחירה הנכונה, במאפיינים השונים של הג'יפונים – כמות מושבים, בטיחות, נפח המנוע וכד'.

נתחיל במובן מאליו – כמות מושבים. ברור הרי שאם הג'יפון הוא תחליף למשפחתית רגילה, הרי 'לא באמת צריך יותר מחמישה מושבים'. אבל אם נחשוב רגע לעומק על התפיסה הזו, השגויה מיסודה, אולי נחשוב מעט אחרת. הג'יפון מאפשר לנו שימושיות גבוהה יותר מאשר משפחתית רגילה, למה אנחנו מגבילים את עצמנו גם במקומות בהם אין הכרח? רכב עם חמישה מושבים לעולם יהיה… רכב בעל חמישה מושבים. אבל מה אם הרכב הוא בעל שבעה מושבים. ברצותנו נשתמש במושבים הנוספים (השישי והשביעי בשורה השלישית) וברצותנו נקפל אותם ונשתמש בכל נפח תא המטען הגדול? בכנות, מי לא הגיע לאסוף את הילדים מחוג, ואם היה יכול היה אוסף עוד שני חברים כהקפצה ועזרה, או לקחת איתנו עוד חבר לטיול של שבת אביבית? לכן לדעתנו הערך המוסף של שני המושבים הנוספים הוא מכריע ויוצר יתרון ברור על פני התחרות המוגבלת לחמישה מושבים בלבד.

שימוש יומיומי – שני ילדים קטנים, סל קניות, התיק מהגן והציור שהקטנה הכינה – את כל אלה אנחנו נכניס בעוד שניות ספורות לאוטו וניסע הביתה. האם יהיה לנו יותר נוח להתכופף ולהושיב את הילדים במושבי הבטיחות ולקשור את החגורות, או לעשות את אותו הדבר רק בלי הצורך לכופף את הגב? לפתוח את דלת הרכב, ולהניח את הילדים בלי 'לשבור את הגב'? להתיישב בקלות במושב הנהג (ולצאת ממנו באותה הקלות) או 'ליפול' לתוך מושב הנהג כשאנחנו נכנסים, ואז 'להרים' את עצמנו ביציאה? לפתוח את דלת תא המטען, להניח את הקניות בקלות, ולהוציא אותן באותה הקלות, או לעשות את אותו הדבר רק עם גב כפוף וכואב?

אבל האם הוא לא 'גדול מדי'? – לעיתים קיים החשש שהג'יפון הוא 'גדול מדי'. כאן מומלץ לגשת לנתונים היבשים של הרכב, ולבדוק את האורך הכולל של הרכב. תופתעו לגלות שהג'יפונים אינם גדולים משמעותית מהמכונית המשפחתית המסורתית, ולמעשה בזכות תנוחת הישיבה הגבוהה, ושדה הראיה הרחב, הם הרבה יותר קלים לחניה מאשר משפחתית רגילה שקשה להעריך היכן היא מסתיימת. מובן שעזרים דוגמת חיישני חניה או מצלמת רוורס בהחלט מסייעים בחניה.

בטיחות – כאן אין שאלה. נעדיף תמיד רכב בטוח יותר על פני רכב פחות בטוח. זהו גם נתון שעבורו לא נהסס להגדיל את התקציב לרכישת הרכב. המרכיב הראשון בבטיחות הוא היכולת לראות קדימה ולצדדים עם שדה ראיה גדול ככל הניתן. ללא ספק, נקודת המבט של נהג בג'יפון גבוה, היכול לצפות מעל גגות המכוניות שלפניו עדיפה לאין ארוך מנקודת המבט של נהג ברכב משפחתי סטנדרטי. נאמר זאת בצורה גלויה, לפעמים תאונות מתרחשות לצערנו. זה תמיד יפתיע אותנו ברגע הכי לא צפוי. גם בעיר, גם במהירויות נמוכות, גם ליד בית הספר או המתנ"ס השכונתי. כאן בא לידי ביטוי הבטיחות הפאסיבית של רכב גדול וחזק מבחינה מבנית, על פני משפחתית רגילה. נוסיף לזה את מערכות הבטיחות המתקדמות דוגמת מובילאיי (גאווה ישראלית!) בה ניתן לצייד את מרבית הרכבים, והשורה התחתונה היא בהחלט כן. כן לרכב גדול וחזק. כן לרכב שיגן עלינו ועל היקרים שאיתנו בנסיעה.

64465_colmobil-outlander_TOCHEN_400x400

ומה עם צריכת הדלק? בהחלט שאלה טובה. בניגוד לדעה הרווחת שמנוע גדול צורך יותר דלק ממנוע קטן, הדבר הנכון הוא להתאים את המנוע לרכב. מנועי 1600 סמ"ק, כאשר הם באים להניע רכב גדול ימצאו את עצמם מתאמצים יותר בכל דרך, ביציאה מרמזור, בעקיפה, וגם בשיוט בכביש מהיר, בהשוואה לאותו הרכב עם מנוע גדול יותר שיוכל לפעול בסל"ד נמוך יותר (פחות מאמץ למנוע) ובכך לצרוך פחות דלק. בנוסף, מנוע גדול יעמיד לרשות הנהג גם כח רב יותר המאפשר בטיחות אקטיבית גבוהה יותר (תאוצת ביניים והיכולת לחמוק ממכשול), זמני עקיפה מהירים יותר, ויאפשר לנהג תחושה בטוחה יותר ברכב. כך שאם יש לכם את יכולת הבחירה, מנוע 2.0 ליטר לג'יפון ששוקל כמעט טון וחצי, יהיה עדיף על פני מנוע 1.6 ליטר . אם אתם גרים באיזור הררי, או נוסעים הרבה לאיזורים הרריים כמו ירושלים, חיפה, הגליל וכד' – המלצתנו היא תמיד להעדיף מנוע גדול שיקח אתכם למחוז חפצכם בקלות ובנינוחות.

ובסוף, לא נסיים את הכתבה ללא המלצה, לטעמנו כמובן, לרכב שעונה על כל הדרישות, רב מכר מקומי, המיצובישי אאוטלנדר. עם מסורת ארוכה של אמינות בלתי מתפשרת, שמירת ערך מהטובות בשוק, האאוטלנדר עונה על כל הדרישות, ולא בכדי הוא מהמכוניות הנמכרות ביותר בישראל.

עם עיצוב מתקדם ושובה לב, עם נגיעות יוקרה עדינות דוגמת פנסי לד, נגיעות כרום יפהפיות, ויחד עם זאת בלי להיות מוחצן מדי, מגיע האאוטלנדר של מיצובישי עם היצע רחב של דגמים לכל תקציב ולכל דרישה. במבחר דגמים של 5 ו 7 מקומות, עם מבחר מנועים, בנזין 2.0 ליטר, בנזין 2.2 ליטר וטורבו דיזל מודרני וחסכוני, עם הנעה 2X4 או 4X4, עם מערכת הבטיחות של מובילאיי ללא תוספת מחיר, ומערכת מולטימדיה connected car הכוללת waze מובנה, רדיו אינטרנטי (האזנה לתחנות רדיו מכל העולם באמצעות רשת האינטרנט) ואפילו אפשרות לשימוש כ hot spot לגישה לרשת לטאבלטים וטלפונים, האאוטלנדר של מיצובישי יתן מענה הולם לכל דרישה. תעשו לעצמכם טובה, אל תקבלו החלטה על רכישת משפחתית או ג'יפון לפני שאתם נכנסים לאולם התצוגה הקרוב של מיצובישי, ובוחנים את האאוטלנדר שנמכר עכשיו במחירי מבצע אגרסיביים של החל מ-162,900 שקלים לגירסת ה – 7 מקומות, כולל מובילאיי ומולטימדיה מתקדמת מתנה, לתקופה של חודש בלבד. שווה ביותר!

לנסיעת מבחן באאוטלנדר לחץ כאן

מעוניינים לשמוע עוד?
השאירו פרטים ונשיב בהקדם