דיור מוגן - הדרך הכי טובה לעבור את הגיל השלישי

מערכת wisemag

עבדתם קשה עשרות שנים? עכשיו זה הזמן שלכם להתפנק.

חישבו על זה כך: לא לחינם הייתם חרוצים כל כך, עכשיו הגיע הזמן שלכם ליהנות ולקצור את הפירות. בגיל השלישי מרבית הדאגות שיש הן דאגות בריאותיות ודאגות הקשורות בפעילויות יומימיות שוטפות כמו קניות, ניקיון ועוד. דיור-מוגן עונה על כל אלה.

בסופו של דבר כולנו נגיע לגיל הזהב בו תתפתח הדילמה האם לעבור לדיור מוגן או להשאר בבית. לעיתים הדילמה היא בין אדם לבין עצמו ולעיתים בין בני משפחתו, הצריכים להחליט מה יהיה הכי טוב עבורו.

בשתי הסיטואציות, האופציה של דיור מוגן היא אופציה מצוינת. מדוע?

התחושה הביתית – בדיור מוגן טוב, שומרים על איכות-החיים גבוהה. הדייר מנהל אורח חיים עצמאי (כיחיד או כזוג) וניתנת תחושת ביתית. הדירות מאובזרות בצורה מלאה, וניתן לעצב אותן בדומה לדירת המקור.

water-flowers-drink-pot-large

חיי חברה – בגיל השלישי, מגיע הזמן לנוח מהעבודה רבת השנים ויש הרבה זמן פנוי. לא כולם עשויים להסתגל לכמות כזו של חופש ולמלא לעצמם את שעות הפנאי. במרבית הדיורים המוגנים, ישנן פעילויות מדי יום וחיי חברה – אולם קולנוע, הרצאות מעניינות, חוגים וטיולים. אלה הם לא דברים של מה בכך, אדם מבוגר עשוי לסבול מבדידות, גם אם בני המשפחה מבקרים פעם בשבוע, נותרו עדיין שישה ימים של חוסר מעש. לכן ההיבט החברתי בדיור המוגן משמעותי ומאפשר לדיירים לפתח חיי חברה ולהכיר אנשים חדשים.

בריאות וביטחון – בגיל הזהב לרוב חווים ירידה קלה בבריאות ולעיתים זקוקים לסיוע בפעילויות יומיומות. בדיור המוגן ישנם עובדים 24/7 שמטרתם לשמור על רווחת הדיירים, הכוללת בין היתר תזונה ובטחון הולמים. המסגרת של הדיור המוגן, מאפשרת לדיירים לנוח, בלי דאגות מיותרות, שכן כל צרכיהם מסופקים על-ידי ההנהלה באופן קבוע. הם פטורים מדאגות משק בית כגון – קניות, ניקיון ויש להם את הבטחון כי יקבלו טיפול רפואי אם וכאשר יזדקקו לו.

pexels-photo-128402

לא להתבלבל בין בית-אבות לדיור-מוגן – האסוציאציה הראשונה של רבים כאשר הם שומעים ״דיור-מוגן״ היא מקום בו כולם זקוקים לטיפול רפואי מתמיד. אלא שלא כך הדבר. בבתי-אבות, הדיירים נמצאים תחת השגחה רפואית מסביב לשעון, והם מגיעים לשם כאשר הם אינם עצמאיים יותר בחייהם. דיירי בית-אבות, דומים יותר לחולים, כאשר לרוב ישנה אחות מוסמכת המטפלת בהם. הם לא תמיד יכולים לקיים אינטראקציה חברתית ואינם יכולים לבצע פעולות יומימיות או לצאת מבית-האבות בכוחות עצמם, מאחר ומצבם הפיזי אינו מאפשר זאת.

זאת להבדיל מדיור מוגן, אליו מגיעים לרוב דיירים אשר עדיין עצמאיים (גם אם נדרש להם סיוע), והם יכולים לצאת ולהתנייד בחופשיות ובדרך-כלל קיימות בדיור המוגן מגוון פעילויות ספורטיביות כמו חוגי ריקוד, בריכת שחיה וכו׳. 

swimmers-swimming-race-competition-56837-large

אם אתם מתלבטים האם להכנס לדיור מוגן, עליכם לשאול את עצמכם מהי איכות חייכם והאם ניתן לשפר אותה. דיור מוגן יכול לשפר את החסכים שקיימים בגיל הזהב בסביבה הביתית, באמצעות פעילויות חברתיות ופינוקים, תזונה נכונה, טיפול רפואי ועוד.

אל תהססו להתייעץ עם מומחה ואל תתנו לחיים לעצור! הגעתם לזמן בחיים בו כל מה שאתם יכולים לעשות זה מנוחה והנאה ללא דאגות!