הבטיחות של המחר

בטיחות מהווה חלק מרכזי מה-DNA של מרצדס, ורכב הבטיחות הניסיוני ESF 2019 מדגים את החדשנות הטכנולוגית פורצת הדרך של המותג בתחום זה

ליצרנים בודדים, אם בכלל, יש היסטוריה ומורשת מפוארים בתחום הבטיחות כמו למרצדס-בנץ. החברה הציגה לאורך השנים שורה ארוכה של חידושים ושל מערכות בטיחות פורצות דרך, כמו כרית האוויר ומערכות ה-ABS ו-ESP, שבסופו של דבר הפכו לסטנדרט בתעשיית הרכב. מרצדס משקיעה רבות במחקרי בטיחות עוד מאז שנות השלושים של המאה העשרים, וכחלק ממחקר זה היא גם מציגה "רכבי בטיחות ניסיוניים" המכונים ESV (Experimental Safety Vehivles) שמציגים את החידושים שלה בתחום זה. האחרון שבהם, ESF 2019, הוצג בשנה שעברה עם שלל מערכות חדשניות – חלקן בשלבי בחינה וניסוי, ואילו אחרות קרובות מאוד לייצור וישולבו בדגמים עתידיים של המותג. מערכות ואביזרי הבטיחות ברכב זה פותחו מתוך הבנה כי תעשיית הרכב נמצאת בתהליך של שינוי, וכי יש צורך בלקיחה החשבון של קונספטים חדשים של מוביליות – למשל הנעה חשמלית ונהיגה אוטונומית – גם מהפן הבטיחותי.

רכב הניסוי מבוסס על מרצדס GLE עם מערכת הנעה Plug-in Hybrid ויכולות נסיעה אוטונומית. הנה תמצית של החידושים המרכזיים אותם הוא מציג:

בטיחות משודרגת לנהג – סביבת הנהג ב-ESF 2019 שונה מזו של מרצדס GLE הסדרתי. ההגה למשל קטן יותר, ובעת נסיעה אוטונומית, הוא וגם הדוושות, מוסטים לאחור בכדי להפחית את הסיכון לפגיעה בעת תאונה. הגמישות בסידור החלל הפנימי דורשת גם רעיונות חדשים לגבי מערכות ריסון. ב-ESF 2019 מוצגים חגורת בטיחות המשולבת במושב, וכריות אוויר בעלות מיקום אלטרנטיבי – כרית אוויר המותקנת בדשבורד (ולא בהגה) וכריות אוויר צידיות המשולבות במושב (ולא בקורות הרכב).

תקשורת עם הסביבה – רכב אוטונומי צריך לתקשר עם סביבתו על מנת ששאר משתמשי הדרך יוכלו להבין לאן הוא נוסע ולבטוח בו. לצורך כך, ה-ESF מצוייד בחיישנים שמנטרים את סביבתו בכל עת, ובמקביל יכולים גם לשדר מידע לסביבה ולהזהיר את משתמשי הדרך. רכב הניסוי מצוייד גם במערכת תאורה מהפכנית DIGITAL LIGHT בעלת אור גבוה שאינו מסנוור כלל, עם קרן אור באיכרות HD עם יותר משני מיליון פיקסלים.

מושב בטיחות לילדים – מושב הבטיחות הניסיוני לילדים PRE-SAFE® Child כולל מערכת שמכינה את המושב למקרה של תאונה מבעוד מועד, ומהדקת את חגורת הבטיחות ואת תמיכת הצד של הילד היושב בו. פעולה זו מפחיתה באופן משמעותי את הכוחות הפועלים על הילד בזמן תאונה. במושב מותקנים גם חיישנים שמנטרים את ההתקנה התקינה שלו ואת הסימנים החיוניים של הילד.

אבטחת אזור תאונה – במקרים רבים, לאחר תאונת דרכים הרכב חשוף לפגיעות נוספות מצד כלי רכב אחרים שעוברים במקום. ה-ESF 2019 מדגים כיצד ניתן לאבטח את אזור התאונה ולמנוע פגיעות נוספות כמו למשל באמצעות רובוט קטן שיוצא אוטומטית מחלקו האחורי ומשמש כמשולש אזהרה בולט, משולש אזהרה שנשלף מגג הרכב או שמשה אחורית שיכולה לשמש כמסך להקרנת מידע או אותות אזהרה.

מערכת PRE-SAFE® משודרגת – המערכת שמכינה את הרכב למצב של תאונה כוללת פונקציית Curve שמזהירה את הנהג על ידי הידוק החגורה במידה והוא נכנס לפנייה במהירות גבוהה מדי, פסי תאורה זוהרים בצידי הרכב המשמשים להזהיר את הסביבה, ופונקציית Impulse Rear שמרחיבה את ההגנה על הנוסעים מאחור במקרה של תאונת שרשרת או פגיעה מאחור.

בטיחות ונוחות במושב האחורי – מרצדס מציגה כרית אוויר חדשנית בעלת מבנה דמוי צינור עבור היושבים במושב האחורי. בנוסף, רכרב הניסוי מציג מגוון דרכים כדי לגרום ליושבים מאחור לחגור את חגורת הבטיחות: תאורה לאבזם החגורה, חיבור USB אינטגרלי ואף חימום לחגורת הבטיחות.

בטיחות אקטיבית – ESF 2019 מצוייד במערכת ABA (ניטור מרחק ובלימה אוטונומית) מורחבת, במיוחד למצבים העשויים להיות מסוכנים למשתמשי דרך אחרים. בעת פנייה למשל, המערכת מזהה גם הולכי רגל או רוכבי אופניים שנעים במקביל למסלול הנסיעה במקורי שלפני הפנייה. אם קיימת סכנת התנגשות עם משתמש דרך שחוצה את הכביש, המערכת מתריאה  באופן ויזואלי וקולי, ואם הנהג אינו מגיב המערכת בולמת באופן אוטונומי. אותו הדבר נכון גם למצב שבו יש רוכב אופניים בשטח מת או בעת חציית צומת ובעת ביצוע תמרון חניה.

"בטיחות היא חלק מה-DNA של מותג מרצדס-בנץ", אמר יו"ר מועצת המנהלים של דיימלר אולה קלניוס בהתייחסו לרכב הניסוי. "הדגמנו שוב ושוב שאין לנו מחסור ברעיונות בתחום החדשנות בבטיחות עוד מאז שנות ה-70 עם רכבי הניסוי שלנו. ה-ESF 2019 משקף את המוביליות של העתיד, ומציג מגוון רחב של חידושים שאנחנו מפתחים ובודקים בימים אלו. בשלב זה אני כבר יכול להגיד שחלק מהמערכות המוצגות בו נמצאות קרוב מאוד לייצור סדרתי".

השאירו פרטים ונחזור אליכם.
הרכב הבטיחותי של המחר