טיפים שיעזרו לכם לשמור על מוצרי החשמל ולחסוך ביקור של טכנאי

מערכת wisemag

מדיח הכלים, מייבש הכביסה, המקרר – יש לא מעט מוצרי חשמל בבית שצוברים לכלוך ושאריות וזקוקים לניקיון ותחזוקה שוטפת. קבלו 5 טיפים שיעזרו לכם לשמור עליהם נקיים ויעילים

יש לא מעט מכשירים שאנו משתמשים בהם מידי יום, אבל נוטים להזניח את ניקיונם. תנור האפייה בו מצטבר שומן, המקרר שסופג ריחות ושאריות מזו ומדיח הכלים שצובר אבנית – הם רק דוגמאות לכך.

באשר למדיח הכלים, הרי שתקופת החגים הופכת להיות עמוסה במיוחד עבורו. ארוחות גדולות ורבות, כמויות של אורחים וכמויות של כלים שנצברים בכיור ומחכים לתורם להיכנס למדיח הכלים. אני לא יודעת מה קורה במדיח הכלים שלכם, אבל בביקור האחרון של הטכנאי (בפעם המי יודע כמה שהמדיח שלי התקלקל) הוא פתח אותו והתביישתי. כמות הלכלוך שהסתתרה לה בין הפינות גרמה לי לחשוב עד כמה הוא באמת מנקה את הכלים שאני שמה שם.

הביקור של הטכנאי נתן לי השראה, ללכת ולחפש עוד כל מיני הפתעות במכשירים שיש לי בבית. גיליתי לא מעט לכלוך נסתר שהתחמק ממני, לא נעים לומר, לאורך השנים. מתברר שתנור האפייה שלי אגר כמות שומן שלא תבייש מוסכניק ומכונת הכביסה שלי התמלאה אבנית וכל מיני חפצים שלא ברור איך הגיעו לשם. גם במקרר, אגב, גיליתי לא מעט לכלוך שפשוט שכחתי לנקות ובעלי (שיחייה) נדהם לגלות מה הסתתר בתוך מייבש הכביסה שלנו.

pexels-photo-239909

בקיצור, החלטתי שפסח זו הזדמנות מצוינות להשתלט על מוצרי החשמל בבית. המסע שלי לעולם הלכלוך הנסתר, חשף גם לא מעט טיפים על האופן בו אפשר לשמור על המוצרים הביתיים.

  1. לנקות לאחר כל שימוש

חשוב להקפיד על ניקיון שוטף של המכשירים השונים. כך למשל, יש לנקות את מדיח הכלים מלכלוך וכן, לבצע פעולות ניקיון שוטפות מידיי תקופה. למשל, לנקות את פילטר מדיח הכלים מידיי חודש. כמו כן, יש להקפיד על מילוי מלח ונוזל הברקה לפי הוראות יצרן.

מה עוד? כדי לסלק ריחות שהצטברו במקרר מניחים בו קערה ובה מעט סודה לשתייה ומים. אפשרויות נוספות הם כף קפה טחון ויבש על צלחת נייר, או בחצי קליפת לימון שרוקנה מתוכנה ומולאה במלח. חימום תערובת מיץ לימון ומלח תסייע גם בהפגת ריחות רעים מהמיקרוגל.

  1. זהירות עם דברים חדים  

חשוב לוודא שפריטים חדים כמו סכינים, ינחו הפוכים כשמכניסים אותם למדיח הכלים, משום שהם יכולים להזיק לאטם הדלת.

מה עוד? מומלץ לפתוח את פילטר מכונת הכביסה פעם בחודש, לשטוף אותו היטב במים חמים ולוודא שלא תקועים בו  דברים מיותרי ובעיקר חדים כגון סיכות, מטבעות, אבנים קטנות וכדומה.

  1. אל תחסמו צינורות

יש לבדוק כי צינורות המובילים מים אל המכשירים השונים אינם מקופלים. כך למשל, על מנת שמדיח הכלים ינקה את הכלים כמו שצריך, חשוב לוודא שצינור המים שלו אינו מקופל ומאפשר זרימת מים חופשית לתוך המדיח. לכן, יש להציב את מדיח הכלים כ-30 ס"מ מהקיר ולשים לב שהצינור אינו מקופל. בנוסף, כאשר ממלאים את המכשיר יש לוודא שזרועות ההתזה ("ממטרות") יכולות לנוע בחופשיות.

מה עוד? בדקו שגם במכונת הכביסה צינור הניקוז תקין, ובמייבש – צינור המסנן.

  1. לנקות עם חומר יעודי

אבנית, גם היא סוג של "לכלוך" שמצטבר ככל שמשתמשים, והיא יכולה לקצר את חייהם של מכשירים שונים, ובעיקר מוצרים כמו קומקום או מדיח הכלים.

כדי לשמור על פעולה תקינה של מדיח הכלים ותוצאות ניקוי טובות יותר, חשוב מידי מספר חודשים לנקות אותו משאריות שומן ואבנית אשר הצטברו בחלקים הפנימיים, באמצעות חומר ניקוי ייעודי, כמו פיניש מנקה מדיח כלים, אשר מעניק תוצאות מהירות וניקיון מושלם בקלות ובמהירות בזכות פעולה כפולה המסירה את השומנים ואת האבנית שהצטברה במדיח הכלים. לאחר השימוש בפיניש, המדיח יהיה בוהק ונקי ממש כאילו קניתן מדיח חדש.

מה עוד? חשוב לציין שמנקה מדיח הכלים מפחית נזק מצטבר למדיח ומסייע בתחזוקתו.

  1. לנקות את הכלים

על מנת למנוע הצטברות של לכלוך במדיח הכלים, מומלץ לנקות את הכלים עם מזלג או מגבת נייר לפני הכנסתם. הדבר חשוב במיוחד אם צוברים כלים לפני הפעלת המדיח שכן אז הלכלוך עלול להתייבש ולהתקשות.

מה עוד? לפני שמכניסים בגדים למכונת הכביסה או למייבש, כדאי להסיר מהם לכלוך "גדול" חול ואבנים קטנות שהצטברו בגרביים או בכיסים בבגדי הילדים, עשב או קוצים שדבקו בהם לאחר טיול, שערות בעלי חיים וכדומה.