כל מה שצריך לדעת על ניהול תיקי השקעות באי יציבות פיננסית

השווקים הפיננסיים חווים טלטלות והדילמה "מה לעשות עם הכסף" בתקופה הזו מעסיקה את המשקיעים הישראליים. איך נראים פני הדברים מחדרי העסקאות? מאילו השקעות כדאי להיזהר בתקופה הזו? איך אפשר לנהל נכון את הסיכונים? והאם גם עכשיו ניתן לזהות הזדמנויות מבטיחות? אבישי קרואני, מנכ"ל פעילים ניהול תיקי השקעות עושה סדר. "תיק השקעות מנהלים בצורה מושכלת, בלי רגשנות ורגשות", הוא אומר. "מי שנשאר, יוצא נשכר"

אם צריך לסכם את התחושות של המשקיע הישראלי בחודשים האחרונים במילה אחת, היא ודאי תהייה: בלבול. האינפלציה גבוהה, הריבית עולה, השקל מתנדנד, וברקע כל אלה, הרפורמה המשפטית שיוצרת אי וודאות. לכן, לא מפתיע שהדילמה "מה לעשות עם הכסף" בתקופה הזו מעסיקה את המשקיע הישראלי, שבשל אירועי השעה מתלבט היכן, ואם בכלל, להשקיע את כספו. הריבית הגבוהה הפכה את ההשקעה בנדל"ן, במקרים רבים, לפחות אטרקטיבית; ולאור הזעזועים שחווים השווקים הגדולים, גם ההשקעה בבורסה מצריכה בקיאות גבוהה בכל המשתנים (או ליתר דיוק, "נעלמים") ועצבים מברזל.

מקום לאופטימיות
מסתבר שגם באווירת חוסר הוודאות הנוכחית, אפשר למצוא מקום לאופטימיות. "מהניסיון שלי, חרף הטלטלות שחווה המשק הישראלי בתקופה האחרונה, אם הכסף מנוהל בצורה מושכלת, הוא לא רק יכול לשמור על הערך שלו, הוא גם יכול לייצר תשואה", אומר אבישי קרואני, מנכ"ל החברה הוותיקה "פעילים", אשר מנהלת תיקי השקעות בהיקף של כ-18 מיליארד שקל.

ההמלצה הראשונה של קרואני למשקיעים, היא קודם כל לקחת אוויר ולנשום עמוק, להיאחז בפעולות שכבר הוכיחו את עצמן בעבר, ולא לטלטל את הספינה ולהסתכן בהטבעתה. "חשוב מאוד לא לעשות פעולות קיצוניות ונמהרות. קשה מאוד, עד בלתי אפשרי, לתזמן את השווקים. כשיש טלטלות בשוק, הרבה פעמים משקיעים טועים לחשוב שהתגובה צריכה להיות דרסטית – מכירה ומימוש של התיק. בפועל, כל המחקרים מראים שניסיון לתזמן את השוק בניהול תיקי השקעות נועד לכישלון. הדרך היא לא באמצעות פעולות דרסטיות, כמו מימוש תיק ההשקעות, בניסיון להגיב מהר למה שכבר קרה, אלא בעזרת שינויים והתאמות אשר צופים פני עתיד. ולא פחות חשוב, לא לעבוד על סמך תחושות בטן וסערות רגשיות. כשמנהלים תיק השקעות, צריך לנתק את הרגש ולפעול לפי נתוני רוחב ועומק. אם נחזור למחקרים, אז לחץ גורם לתגובות פזיזות בתיק שמשלמים עליהן ביוקר, תרתי משמע".

איך ממזערים סיכונים בתיקי השקעות בתקופה הזו? 
"אנחנו חוזרים לבסיס, בצמוד למחלקת המחקר שלנו. בודקים את מצב החברות בצורה מאוד מעמיקה ומשקיעים בחברות שיש להן פוטנציאל ממשי לצלוח את חוסר היציבות.  עשינו כשפרצה מגפת הקורונה, וכשפרצה המלחמה בין רוסיה לבין אוקראינה, וזה מוכיח את עצמו. חשוב להיות עם אצבע על הדופק, כדי לזהות את הסיכונים וההזדמנויות בזמן אמת, תוך כדי תנועה".

אתה יכול לתת דוגמאות לחברות או ענפים שזיהיתם ככאלה שבסבירות גבוהה יצלחו את הטלטלות? 
"כשהמים סוערים, נכון לבחון השקעות בחברות איתנות וחזקות, או בענפים שממוקדים בראייה עתידית. למשל, חברות ה-AI. כמעט כל חברה שמציגה תשתית AI, או כוונה להשקיע בתחום ה-AI, נהנית מזרם השקעות במניה. עם זאת, צריך לקחת בחשבון שכל חברה קטנה עם שאיפות לפעילות בתחום הבינה המלאכותית מצהירה על עצמה כ-'AI'. התפקיד שלנו, הוא לעשות מחקר מקצועי ולזהות לאילו מהחברות יש באמת תשתית חזקה ומפותחת, ולמי יש בעיקר חזון.
"כיוון נוסף, הוא השקעה בחברות שעוסקות בשבבים. מספיק להסתכל מסביבנו כדי להבין שחלק משמעותי מההתנהלות היומיומית שלנו תלוי בשבבים. שבבים הם הנפט של המאה הנוכחית".

לדבריו של קרואני, הזדמנות נוספת למשקיעים, נמצאת בעולם האג"ח המקומי. "אפשר עכשיו לבנות תיק אג"ח לפדיון, שמשלב בין אג"ח ממשלתיות לאג"ח קונצרניות, למשך 3 שנים, עם תשואות שנתיות של כ-5% וברמת סיכון נמוכה יחסית. אלה תשואות שלא ראינו לפני כשנה וחצי. ולמעוניינים להשקיע בדולר, גם שם נוצרו הזדמנויות, עם תשואה שנתית של כ-6%. היתרון של תיק אג"ח לפדיון, הוא בכך שהוא מייצר תיק סולידי עם הזדמנויות לתשואה מובטחת בסבירות גבוהה".

מה הם הסיכונים המרכזיים שכדאי לשים אליהם לב בתקופה הזו? 
"על שוק ההון משפיעים הרבה מאוד גורמים, כל הזמן. החוכמה היא לזהות את הגורמים שהכי משפיעים, בתקופה הנוכחית. בישראל, בתקופה הנוכחית, שני הגורמים שהכי מאיימים על יציבות המשק, הם: החרפת אי הוודאות במישור הפנימי, ועליה בשיעור האינפלציה. שני אלה יחייבו האצת העלאת ריבית בנק ישראל".
בניגוד לבתי השקעות אחרים, שמציעים, בנוסף לניהול תיקי השקעות גם מוצרים פיננסיים אחרים – כמו קרנות נאמנות וקרנות סל – ב'פעילים' מתמקדים אך ורק בניהול תיקי השקעות.

מנקודת המבט של הלקוח, עד כמה הנתון הזה משפיע על הפעילות שלכם, לטוב ולרע, בתקופה הזו ובכלל?
"אני מתקשה לראות צדדים לא חיוביים. להבנתי, יש במבנה הזה רק יתרונות. העובדה שאנחנו מתמקדים בניהול תיקי השקעות, ולא יצרנים של מוצרים פיננסיים אחרים, או לא משמשים כחתמים בהנפקות, מאפשרת למנהלי ההשקעות שלנו לבחור את המוצרים הפיננסיים הכי איכותיים ולנהל את התיקים באופן אובייקטיבי ובלתי תלוי לחלוטין.
"גם העובדה שאנחנו חברת בת של בנק הפועלים מחזקת אותנו. מצד אחד, עומד מאחורינו הבנק הגדול בישראל; מצד שני, אנחנו פועלים כגוף נפרד לכל דבר ועניין, 'חומה סינית'".

רבה פסיכולוגיה
לדבריו של קרואני, את הטלטלות בשוק ההון רואים לא רק על המסכים האדומים, אלא גם בעומס על מוקדי השירות של בתי ההשקעות. "אנחנו מקבלים כל הזמן שיחות ממשקיעים מודאגים – גדולים כקטנים – שרוצים לדעת איך הזעזועים בשווקים, שבתקופה האחרונה יכולים להתרחש על בסיס שעתי, משפיעים על הכסף שלהם. אנחנו מדברים עם כולם, בגובה העיניים, ו'שופכים אור', כמו שאומרים.
"יש הרבה פסיכולוגיה בתחום שלנו. לא בכדי, לימודי כלכלה הם במסגרת מדעי החברה ולא תחת מדעים מדויקים. לצד הכישורים הפיננסיים, צריך גם לדעת להכיל ולהרגיע את הלקוחות".

איך מרגיעים משקיעים? 
"באמצעות שקיפות מלאה לניהול התיק, הסבר מפורט של מצב המשק, ההשלכות על שוק ההון, והכלים שנבחרו כדי לנהל בחוכמה את הסיכונים".

זו הסיבה שב'פעילים', לכל משקיע יש את מנהל ההשקעות האישי שלו?
"המשקיע צריך לדעת שיש לו למי לפנות, עם מי לדבר – מישהו שהוא מכיר והוא סומך עליו, ולא נציג רנדומלי שנמצא עכשיו במשמרת. בכל זאת, אנחנו מדברים על ההון של אנשים וחברות. ודווקא בגלל שמדובר בתחום שדורש חשיבה מאוד מושכלת, שמנותקת, כאמור, מהרגש, האספקט של הליווי האישי מאוד חשוב".

המלצה אישית לסיום? 
"גם למשקיעים הגדולים ביותר צריך לפעמים להזכיר, ששוק ההון הוא שוק שמתנהל לטווח הרחוק. ההשקעות הטובות ביותר, הן השקעות שנעשות לאורך שנים, וההסתכלות צריכה להיות בהתאם. בשורה התחתונה: מי שנשאר, יוצא נשכר".