סטנדרט חדש של בטיחות בואו להכיר את הדגם שישמור עליכם בכביש

מערכת wisemag

אחד התחומים החמים בתחום הרכב בארץ ובעולם הוא שילוב מערכות בטיחות מתקדמות כחלק אינטגרלי ממערכות הרכב. כל מי שעוקב אחר ההתפתחויות בעולם הרכב לא יכול להתעלם מהמגמה המבורכת של שילוב מערכות בטיחות מתקדמות בכלי הרכב, כבר בקו הייצור. מערכות אלו מבוססות רדאר או מצלמה ומגבירות משמעותית את בטיחות היושבים ברכב ומקטינות באופן מובהק את היקף הנזקים לרכב שנגרם כתוצאה מתאונות.

על מנת לבחון את המערכות ואת יעילותן יש להכיר קודם את האפשרויות המגוונות.

מערכת LDW היא מערכת בטיחות אקטיבית המזהה את נתיב הנסיעה ומתריעה כאשר היא מזהה שהרכב מתחיל לסטות מהנתיב באופן לא מתוכנן. חוכמת המערכת היא לדעת היכן נמצא הנתיב הנכון ולעקוב אחריו גם בעת פיתול בכביש. כאשר המערכת מקבלת אינדיקציה שהנהג מאותת, היא 'יודעת' שמדובר בסטייה מנתיב המבוצעת על ידי הנהג מתוך מודעות (האיתות הוא המודעות) והיא לא מתריעה כלל. כאשר המערכת מזהה תחילה של מעבר לנתיב אחר וכאשר אין איתות המערכת מסיקה שייתכן ומדובר בסטייה מנתיב מתוך היסח דעת והיא מפעילה התרעה אשר מציינת לנהג 'שים לב, הנך סוטה מהנתיב'. כל פעולת המערכת מבוצעת תוך פרק זמן קצר ביותר של אלפית השנייה ומאפשרת לנהג להגיב ולתקן את הנדרש בזמן. בנוסף המערכת שומרת על ערנותו של הנהג.

מערכת FCM היא מערכת בלימה אוטונומית של הרכב במצב חירום, המערכת מופעלת באמצעות  שילוב של מצלמה ורדאר לזיהוי כלי רכב והולכי רגל ובולמת באופן אקטיבי את הרכב במצב חירום. מערכת מסוג FCM מנטרת באופן שוטף את מהירות הרכב וכיוון הנסיעה, יחד עם מידע שוטף על כלי הרכב הנמצא לפנים, וזיהוי הולכי רגל בקרבת הרכב. כאשר מבינה המערכת כי מתפתח אירוע בו הרכב מתקרב לרכב אחר או להולך רגל בצורה מסוכנת או שעלול להיווצר מגע בין הרכב לבין הרכב שלפנינו או הולך הרגל, מפעילה המערכת את מעצור הרכב עד למצב של עצירה מוחלטת ובכך מונעת את המגע. מדובר במערכת שהיא גם מצילת חיים וגם מפחיתה נזקים באופן משמעותי. להוסיף באיזה מהירות היא יכולה לבלום ולשים דגש נוסף על חשיבות.

מערכת מסוג  ACC (בקרת שיוט אדפטיבית) הינה מערכת מבוססת רדאר ומצלמה הלומדות את מהירות הרכב ואת מהירותו היחסית בהשוואה לרכב שלפניו. בעת נהיגה עם בקרת שיוט אדפטיבית מופעלת, הנהג קובע את המהירות בה הוא מעוניין והרכב מאיץ או בולם תוך שהוא שומר על מהירות קבועה. כאשר משלבים במערכות בקרת שיוט פשוטות את החוכמה של מערכת הבטיחות המתקדמת, הרכב 'לומד' את המרחק מהרכב שלפניו, ובמידה והמרחק מתקצר, כלומר הרכב 'שלנו' נוסע מהר יותר מהרכב שלפניו, המערכת יודעת להפחית את המהירות באופן עצמאי ולשמור על מרחק נכון ובטוח מהרכב שלפניו. ההמחשה של מערכת מסוג זה יכולה להיות כאשר מגדירים בכביש מהיר מהירות שיוט של 90 קמ"ש, אולם בגלל עומס כלשהו התנועה נוסעת במהירות ממוצעת של 40 קמ"ש בלבד. מבחינת מערכת ה- ACC הנהג ממשיך לשמור על נתיב הנסיעה הרצוי והמערכת תפחית את מהירות הרכב ותתאים אותה למהירות של הרכב שנוסע לפני הרכב שלנו. עם סיום העומס, וכאשר המערכת תזהה שהדרך לפנינו פנויה היא תגביר באופן עצמאי את המהירות עד למהירות שהוגדרה על ידי הנהג. למערכת זו חשיבות משמעותית שכן נהיגה עם בקרת שיוט רגילה עלולה ליצור מצב שהנהג לא יגיב בזמן לשינויים בתנועה. בקרת השיוט האדפטיבית שומרת על הנהג, הנוסעים והרכב. מערכת זו גם יעילה מאד בעת זחילה בפקקי תנועה והיא שומרת על רצף התנועה ככל שהרכב שלפנינו ממשיך להתקדם.

מערכת לזיהוי עצמים בשטח מת- שטחים בהם לנהג יש קושי משמעותי לראות את אותם עצמים (מכוניות, רוכבי דו-גלגלי, הולכי רגל), גם אם הוא משתמש היטב במראות החיצוניות והפנימית של הרכב. המערכת מבוססת רדאר, מזהה את העצמים ומתריעה לנהג על הימצאותם ובאמצעות נורה על מראות הצד למרות שאינו יכול לראות אותם.

מערכת לשליטה אוטומטית על אורות גבוהים – ללא ספק מערכת משמעותית שיכולה להפחית את הסיכוי לתאונה בה נהג שבא ממול יפגע בנו. כאשר נוהגים עם אורות גבוהים, המערכת מזהה אוטומטית אם מתקרב רכב ממול ומנמיכה את האורות לאורות דרך רגילים בכך מונעת המערכת סנוור של הנהג מולנו, ומאפשרת לו להמשיך בדרכו בבטחה.

מערכת התרעה על תנועה אחורית חוצה – מי לא נתקל בחשש לצאת מחניה כאשר שדה הראייה מוסתר על ידי רכבים אחרים? המערכת הזו מזהה באמצעות רדאר על כלי רכב המתקרבים מימין או משמאל ומאפשרת יציאה בטוחה מחניה תוך כדי נסיעה לאחור.

מערכות אלו הינן מערכות חשובות ומשמעותיות וביכולתן להציל את חיי היקרים לנו ולהפחית עד כדי מניעה מוחלטת נזקים. כיום, אנחנו ממליצים לא לוותר על מערכות אלו למען ביטחונכם ובטחון יקיריכם. דוגמא לרכב המשלב את כל המערכות הללו ומערכות נוספות הוא מיצובישי אאוטלנדר, המגיע עם מערכות מקוריות כבר מפס הייצור, ללא צורך בהתקנות מיוחדות. מיצובישי אאוטלנדר עם מערכות בטיחות מקוריות מהווה דוגמא לסטנדרט חדש בתחום מערכות הבטיחות המקוריות.

לפרטים נוספים לחצו כאן

מעוניינים לשמוע פרטים נוספים?
השאירו פרטים ונציג מומחה ישיב בהקדם