מכונית ללא נהג - בקרוב בישראל?

מערכת wisemag

 

בגוגל מדווחים שמיליוני מיילים בארה"ב כבר נחרשו על ידי מכוניות ללא נהג. אבל מתי כלי הרכב האוטונומיים יגיעו לרוטשילד פינת אלנבי?

פרויקט המכונית האוטונומית של גוגל (המכונה כיום בשם הסטארט-אפי להחריד "waymo") תופס תאוצה בארה"ב, והחזון המד"בי של מכונית ללא נהג נראה מציאותי מתמיד. מאז החלו לעבוד על הטכנולוגיה החדשנית ב-2009, בגוגל מדווחים כי רק ב-2016 מיליונים של מיילים נחרשו על ידי מכוניות אוטנומיות, כולל בערים הגדולות. הסימולציות של גוגל מתמקדות בארבע ערים גדולות בארה"ב: מאונטיין ויו (קליפורניה), פיניקס (אריזונה), קירקלנד (וושינגטון) ואוסטין (טקסס). לטענת החברה, בשנים הקרובות גוגל תייצא מכוניות אוטונומיות למהדרין לשוק הפרטי, שיהפכו את הנהיגה שלנו לבטוחה וקלה יותר.

כעת עולה השאלה מתי צפויה הטכנולוגיה להגיע לישראל. על פי ההערכות, בשנים הקרובות נוכל כבר לחזות בעשרות מכוניות ללא נהג בכבישים שלנו, שיורכבו הן ממכוניות של גוגל והן ממכוניות של חברות רכב ותיקות (במרסדס-בנץ כבר שוקדים על הטכנולוגיה מספר שנים). בשלב הראשון, כפי שההיסטוריה של כל טכנולוגיה חדשנית מלמדת אותנו, המחירים לא יהיו שווים לכל כיס, ורק מעטים יוכלו לרכוש מכונית שכזו בישראל. עם זאת, כבר בעוד כ-10 שנים יש להניח שגם בלב תל אביב ישרצו נהגים אוטומטיים, ואולי סופסוף ניפטר מרעשי הצפירות של הנהגים האנושיים והמוכרים.