המשאית הכבדה המתקדמת בעולם - מרצדס אקטרוס החדשה

ד"ר חנן גולן

ספינת הדגל החדשה של מרצדס הגיעה לישראל, עם מגוון חידושים טכנולוגיים פורצי דרך* שמגבירים באופן משמעותי את הבטיחות, את הנוחות ואת היעילות התפעולית

התואר היוקרתי "משאית השנה בעולם" מוענק מדי שנה ברציפות משנת 1977, ובמהלך ארבעים ושלוש השנים שחלפו מאז, רק משאית אחת זכתה בו חמש פעמים – מרצדס אקטרוס. האקטרוס החדשה היא מהדור החמישי, ועם זכייתה בתואר בשנת 2020 היא ממשיכה את מסורת המצויינות חסרת התקדים הזו, במסגרתה כל דור חדש של האקטרוס שמוצג מוכתר כ"משאית השנה".

לפרטים נוספים התקשרו >>

ספינת הדגל של מרצדס משאיות מעלה שוב ושוב את הרף בפלח המשאיות הכבדות, עם חידושים טכנולוגיים פורצי דרך שהופכים את הנהיגה לקלה ולבטוחה יותר, ואת תפעול המשאית ליעיל ולמשתלם יותר. כך היה עם השקת הדגם לראשונה בשנת 1997, עם הדגמים שבאו בעקבותיו, וביתר שאת גם עתה, עם מרצדס אקטרוס החדשה.

חלומו של כל נהג
נהיגה במשאית כבדה היא משימה לא קלה. יש בה לא מעט מתח ואחריות – למטען, למשאית עצמה ולשאר משתמשי הדרך. במרצדס מבינים זאת היטב, ואקטרוס החדשה תוכננה כך שחוויית הנהיגה בה תהיה קלה ביותר, נעימה ובטוחה באופן יוצא דופן.
זה מתחיל עם הנדסת אנוש מוקפדת, ועם איכות חומרים והרכבה ברמה הגבוהה ביותר. כשנהג מתיישב במושב של האקטרוס, הוא מיד מרגיש בבית – כל מה שהוא צריך נמצא בהישג ידו, המושב ותנוחת הנהיגה מושלמים וכל המידע שהוא זקוק לו מוצג לפניו בבהירות.
באקטרוס החדשה אין "סביבת נהג" במובן המסורתי של המילה, אלא Multimedia Cockpit – קונספט חדשני הכולל לוח מחוונים דיגיטלי ומסך מולטימדיה גדול. ממשק התפעול המתקדם מאפשר תפעול במגוון אמצעים: מסך מגע, לחצני קיצור דרך, או באמצעות טאצ'בורד (משטח מגע) בהגה הרב-תפקודי – מאפיין שהגיע אל האקטרוס היישר מדגמי מרצדס פרטיות היוקרתיים. הנהג יכול לדפדף בין תפריטים ולעצב בעצמו את התצוגה על גבי המסכים בהתאם להעדפות האישיות שלו, ממש כמו בסמארטפון, וממשק התפעול הינו רב-שפתי ומאפשר תצוגה בין השאר בעברית, בערבית, ברוסית ובאנגלית.
באקטרוס החדשה אין גם מראות צד גדולות, אותן מחליפה מערכת מתקדמת של מצלמות וחיישנים. זוהי המשאית הסדרתית הראשונה בעולם שמוצעת ללא מראות צד ולכך יש יתרונות רבים. ראשית, להחלפת המראות במצלמות, יחד עם העיצוב החדש של מסיטי הרוח בצידי הקבינה, היתה השפעה על מידת האווירודינמיות של המשאית, וכפועל יוצא מכך הופחתה צריכת הדלק**.
שנית, וחשוב לא פחות, התקנת מערכת המצלמות מביאה למעבר ממצב של "שטח מת" למצב של "שידור חי" – הנהג רואה באמצעות מסכים גדולים המותקנים על קורות הקבינה את כל הנעשה בצידי ומאחורי המשאית. המצלמות מספקות שדה ראייה רחב במיוחד, גם בחשיכה, או בתנאי ערפל וגשם. הן מתריעות בפני הנהג במידה ויש רכב קרוב, ואף יודעות לקחת בחשבון את אורך הנגרר ולהציג את השטח מאחורי העגלה במלואו.
חידושים טכנולוגיים אלו משנים לחלוטין את חוויית הנהיגה והופכים אותה לקלה ולבטוחה הרבה יותר, כך שהנהגים יוכלו לנהוג בה בביטחון מלא וללא מאמץ, לאורך זמן.

לפרטים נוספים התקשרו >>

חלומו של כל מפעיל
מרצדס אקטרוס ידועה כמשאית איכותית, אמינה ועמידה. אקטרוס החדשה משמרת את התכונות הללו, יחד עם יחידות הכוח החזקות והיעילות שלה – כולן מתוצרת מרצדס – ומוסיפה גם מערכות טכנולוגיות פורצות דרך.
חבילת מערכות הבטיחות האקטיביות של אקטרוס החדשה הינה חסרת תקדים וכוללת מערכת ABA 5.0 לניטור מרחק מלפנים ולבלימה אוטונומית במקרה חירום. מערכת זו כוללת גם זיהוי הולכי רגל ומסוגלת אף לחזות אם רכב או הולך רגל עלול להיכנס לנתיב הנסיעה של המשאית, להתריע קולית ו-וויזואלית, ואף לבלום את המשאית.
באקטרוס החדשה מותקנת מערכת בקרת שיוט אדפטיבית השומרת על מהירות הנסיעה באופן אוטומטי ומתאימה אותה לתנאי הדרך. מערכת זו כוללת גם פונקציית  "זחילה" בפקקים, כולל זינוק ממצב של עצירה מלאה – מאפיין שכל נהג ילמד להעריך מהר מאוד.
בנוסף לאלו, אקטרוס החדשה מצויידת גם בהתראת סטייה מנתיב ובמערכת לניטור עירנות נהג. כל המערכות הללו הופכות אותה למשאית הכבדה החכמה והבטוחה מסוגה. זוהי משאית שיודעת לשמור על נתיב הנסיעה שלה, יודעת לשמור על מרחק ואף לבלום באופן אוטונומי. במילים אחרות, זוהי משאית שיודעת לשמור על עצמה, על סביבתה ועל שאר משתמשי הדרך.
לרמת בטיחות גבוהה זו יש פוטנציאל בעל משמעות כלכלית: המערכות החדשניות – למשל מראות המצלמה ומערכת הבלימה האוטונומית – תורמות להפחתה של שיעור התאונות בהן מעורבת המשאית וכתוצאה מכך גם להפחתה של ימי ההשבתה כתוצאה מתאונות.
עוד בפן הכלכלי – סביבת הנהג המתקדמת עם הקוקפיט הדיגיטלי מקלה על עבודת הנהג ועוזרת לו לנהוג באופן יעיל ונוח יותר. לכך יש השפעה רבה הן על תפוקת הנהגים והן על היכולת לשמר אותם – כל נהג שינהג באקטרוס החדשה ירצה להמשיך ולעשות זאת לאורך זמן.
לסיכום, מרצדס אקטרוס החדשה היא משאית כבדה מתקדמת שמציעה חוויית נהיגה חדשנית ויוצאת דופן, בטיחות ברמה הגבוהה ביותר ויעילות תפעולית שרק הניסיון רב השנים והטכנולוגיה פורצת הדרך של מרצדס יכולים לספק. רוצים לפגוש את פסגת הטכנולוגיה בתחום המשאיות הכבדות? בואו להכיר את מרצדס אקטרוס החדשה, "משאית השנה בעולם 2020".

* חלק מהמערכות והמאפיינים המפורטים בכתבה מוצעים כאופציה בתוספת תשלום
** בהשוואה למרצדס אקטרוס דור קודם

לפרטים נוספים התקשרו >>

לקבלת הצעה משתלמת
של כלמוביל פרו השאירו פרטים