מעצבים את הבית? הכתבה הזו בשבילכם

עמית חורב

בין אם מדובר בדירת קבלן, או דירה שעוברת שיפוץ, מומלץ מאד לתכנן את התאורה בד בבד עם העיצוב כולו. איזה גופי תאורה מתאימים לחלל קטן? איך מאירים מסדרון חשוך? ואיזו תאורה מומלצת ליד מסך הטלוויזיה? "הלקוחות שלי הם ההשראה שלי. אני לומדת כל מה שאפשר על הצרכים והחלומות שלהם, ועושה הכל כדי שהעיצוב יהיה מושלם עבורם – גם ברמת החומר וגם מבחינת ניצול החידושים הטכניים ליצירת חוויית תאורה חכמה", מספרת מעצבת הפנים שני שטרן ועונה על כל השאלות

התאמת תאורה לבית היא חלק בלתי נפרד מתהליך העיצוב. היא זו שנותנת את הטון ואת הטאץ' הסופי. הבחירה בגופי התאורה הנכונים נובעת מאופי החללים, גודלם, סגנון העיצוב, הטמפרמנט של בעלי הבית, ובאווירה שרוצים לייצר עבור כלל דיירי הבית וכל אחת ואחד מהם בנפרד.

במקרים רבים, עיצוב התאורה לוקח בחשבון צרכים קונקרטיים, כמו תאורת לילה שתקל על ילדים קטנים בשיטוט הלילי לעבר השירותים, או תאורה שתתאים לחובבי בישול המבלים חלק ניכר מזמנם במטבח. לפעמים, התאורה נחבאת אל הכלים – כדי לתת את הבמה המתאימה לאלמנטים עיצוביים אחרים, ולפעמים גופי התאורה משמשים כאלמנטים העיצוביים המרכזיים; יש מקרים, בהם גוף התאורה צריך להאיר בצורה ממוקדת ומדויקת, ובמקרים אחרים דווקא לשפוך אור בנדיבות על חלל שלם. תאורה נכונה לא רק תומכת בעיצוב, היא משדרגת אותו ויוצרת חוויה עיצובית שלמה, שצריכה להילקח בחשבון כבר בשלבי הראשונים של עיצוב הפנים.

כיצד מייצרים, באמצעות תאורה, עיצוב דרמטי? איך משרים רוגע ונינוחות? איזו תאורה מתאימה להארת חללים חשוכים? ובאילו גופי תאורה מומלץ (ומומלץ שלא) להשתמש במקרים של נישות וחללים מאתגרים? כל אלה שאלות שאנשים שעיצבו או מעצבים את ביתם או את חלל העבודה שלהם, וודאי מכירים מקרוב. ואלה בדיוק השאלות שמעצבות ומעצבי פנים נדרשים להתמודד איתן, על בסיס שוטף. מאחר שימי המנורה הגדולה שתלויה ממרכז תקרת הסלון חלפו – וכיום יש שלל פיתוחים עיצוביים שמתאימים לכל סגנון וטעם, לצד מגוון אדיר של חידושים טכניים שמציעים פתרונות חכמים לצרכים ולדרישות של הדיירים – כל אלה מחייבים ידע מעמיק בחוקי תאורה ובאפקטים הרבים שהגופים השונים מייצרים, כמו גם הבנה רחבה בעיצוב פנים, ולא פחות חשוב, דיאלוג פורה עם יועצי תאורה, וכמובן, עם דיירי הבית. לכן, פנינו לשני שטרן, מעצבת פנים המתמחה בעיצוב דירות ומשרדים, כדי ללמוד ממנה על התהליך עצמו ועל אופן קבלת ההחלטות.

"כשאני ניגשת לפרויקט, הלקוחות הם ההשראה שלי", היא פותחת, "אני לומדת את אורח החיים שלהם, מה הצרכים שלהם, מה החלומות, מה יכול לשפר את איכות החיים שלהם גם בלי שהם יודעים להצביע עליו? כל מה שאני צריכה כדי שהעיצוב יהיה מושלם עבורם – גם ברמה העיצובית, גם ברמת החומר וגם מבחינת ניצול החידושים הטכניים ליצירת חוויית תאורה חכמה".

כדי להמחיש, ביקשנו משטרן לבחור בכמה דוגמאות מפרויקטים שסיימה לעצב לאחרונה, לעבור איתנו בין החללים ולספר לנו על האילוצים, האתגרים והפתרונות היצירתיים שהגיעו.

במטבח: אי של אתגרים
הפרויקט הראשון ממוקם בקריית אונו, מיני פנטהאוז הכולל 5 חדרים ומיועד לזוג+3 ילדים. ההנחיה הבסיסית שקיבלה שטרן מבעלי הדירה הייתה: "בית שכולו מעוצב בקווים מודרניים נקיים. נוח, פרקטי ואסתטי".

בואי נתחיל מהאילוצים והאתגרים שהחלל הציב.
"כמו להרבה משפחות, הארוחות המשפחתיות, האכילה המשותפת, היו חשובות מאוד למשפחה. יחד עם זאת, לא היה מספיק מקום לפינת אוכל. הפתרון שהגענו אליו, היה לבנות, בהמשך למטבח, אי מרווח שמשמש כפינת הישיבה המשותפת לכל המשפחה. בנוסף, כדי להעצים את חוויית ה'ביחד' וליצור אווירה נעימה ומחברת, בחרנו בגוף התאורה  אנדרומדה (גוון לבן) של המותג .ZAVA מדובר בגוף תאורה תלוי שמאיר את אזור האי. לקח לא מעט זמן עד שמצאנו אותו – את השילוב בין העיצוב הנקי וההלימה המדויקת לעיצוב האווירה. לשמחתי, בני הזוג סמכו עלי, וברגע שמצאנו אותו, לכולנו היה ברור שזה בינגו".

את גוף התאורה הנכסף לפינת הישיבה, כמו את יתר גופי התאורה לדירה, שטרן מצאה בגלריית GLOW – גלריה לתאורה עילית שממוקמת במודיעין. באולם התצוגה החדש של הגלריה ישנם לא פחות מ-1000 מ"ר שמארחים את השמות הבולטים בעולם בתחום עיצוב התאורה ומציעים מגוון סגנונות ופתרונות טכניים, בתקציבים שונים.

"בנוסף למגוון הרחב, לגלריית גלואו יש צוות מאוד מקצועי של יועצות ויועצי תאורה, שבקיאים בכל החידושים ויודעים להתאים פתרון לצורך ספציפי. אני עובדת באופן שוטף עם אופיר מריזאן, שמלווה אותי ואת הלקוחות שלי כבר משלב התכנון המוקדם. במקרה של המיני פנטהאוז בקריית אונו, שיתפתי את אופיר בצרכים ובמגבלות, בחנו אופציות שונות של גופי תאורה, כדי למצוא את כמות האור האופטימלית –  פונקציונלית ואסטטית; בהתאם, בחרנו כמה אפשרויות, ברמות מחיר שונות, ואותם הצגנו ללקוחות".

"למטבח עצמו, בחרנו פרופיל שקוע צר מדגם  רוג'ר, של חברת COLORS בתוספת גופי תאורה שקועים מדגם  סול דיפ חלק, של  LCZ, שמספקים תאורה רציפה ומיטבית לכל משטח העבודה, שמשרת היטב את אב המשפחה, חובב בישול.

לפעמים האילוצים מביאים איתם גם רווח יצירתי?
"בהחלט. מאחורי האי במטבח, למשל, יש עמוד – קולטן שנשאר משירותי אורחים שבוטלו ואי אפשר היה להזיז. מה שבהתחלה נראה כמו אסון עיצובי, הפך לספריה שימושית ויפיפייה. היא יצאה כל כך מיוחדת, שכדי להדגיש את הנוכחות שלה, השתמשנו בגופי תאורה מתכווננים, מדגם  סול שקוע לד, שניתנים להזזה".

מהסלון, לאמבטיה, ועד לגריל במרפסת
את עיצוב התאורה בסלון, שטרן התחילה עם שני נתונים מרכזיים: "הסלון בדירה לא גדול (4/3.4 מ') ומעוצב בסגנון מינימליסטי. יחד עם זאת, היה חשוב ללקוחות שיהיה נעים ונוח לארח. יצרנו כמה תרחישי תאורה שיתאימו לרצונות של הלקוחות ולמאפייני החלל עצמו: במהלך שעות היום, הדירה שטופת אור, לכן לא נדרשנו לפתרונות תאורה שמדמים אור שמש. בשעות החשוכות, הדיירים רצו תאורה שיש לה נוכחות חזקה על האווירה – בין אם היא מקסימלית לאירוח ולאירוע, ובין אם בווליום נמוך, להתכרבלות עם שמיכה מול הטלוויזיה. קיר הטלוויזיה נשאר נקי, ובחרנו בגופי תאורה שלDeltalight   מדגם uplight שמכוונים כלפי מעלה וכך מונעים אור ישיר ומסנוור. על התקרה יש תעלת מגנט של deltalight  ושלושה גופי תאורה מסוג  לייזר בלייד של Iguzzini  שמפזרים את האור".

תאורה יכולה לטשטש או להבליט פגמים?
"בטח. חדר הרחצה, למשל, היה אתגר בפני עצמו. היו בו חיפויים כהים שהחשיכו את החלל. המחשבה הראשונה הייתה להיפטר מהם. אבל אז, בהחלטה משותפת, בחרנו להשאיר אותם ולהאיר את החלל באמצעות בחירות עיצוביות. בחרנו בארון עשוי עץ בצבע טורקיז ומעליו גופי תאורה שקועים מדגם  מיניר. בנוסף, מאחר שגם הילדים משתמשים בחדר הרחצה, התקנו מעל האסלה גוף תאורה עגול קטן מדגם  סול, המספק תאורת לילה".

השלמת הקו העיצובי
דוגמה נוספת בה הפרקטי והאסתטי שלובים יחד ואף משלימים זה את זה אפשר לראות גם בדירת קבלן מיני פנטהאוז בבאר יעקב שעוצבה לפרטי פרטים עבור זוג ו-שני ילדים. גופי התאורה באזור המטבח ופינת האוכל משתלבים בקו העיצובי הקווי מינימליסטי. מעל לפינת האוכל נבחר גוף תאורה שקוע עגול , דגם Super Oh של חברת Delta  light המורכב משני עיגולים האחד בתוך השני בקוטר 90 ו- 60 ס"מ ."העיגולים מתכתבים עם עיגול השעון התלוי על הקיר ועם מסגרות המתכת של הכיסאות. כך גם שאר גופי התאורה במטבח: שני גופים צמודי תקרה גליליים ופרופיל תאורה שקוע דגם רוג'ר של Colors, השילוב הזה משקף כמובן גם טעם אישי מאד מובהק של הלקוח".

נראה שגם במודרניות המינימליסטית אפשר לייצר דרמה.
"בהחלט, ואפשר לומר שזה אפילו חלק מהייעוד של פרופילים ותעלות תאורה. כמו למשל בסלון דירה שעיצבתי בבאר יעקב, בה מותקנת בתקרה תעלת מגנט של Deltalight  במבנה גרפי שמעצים את האלמנט העיצובי הריבועי בקיר שמנגד. לשבירת הקווים הישרים, בחרנו גם בשני גופי תאורה שקועים מדגם סול דיפ של  LCZ; ובקיר טלוויזיה, שני גופי תאורה צמודי קיר, מרובעים שזורקים אור לכל הכיוונים".

"אפשר לעשות את אותו הדבר גם במקומות לא צפויים. דרמה נחבאת אל הכלים מייצרת אמירה עיצובית. למשל, בדירה בפתח תקווה התקנו בחדר הרחצה הזוגי, מעל הכיור, גוף תאורה מתכתי צמוד קיר מדגם  רוג'ר, של  COLORS שיוצר אפקט מיוחד, אמנותי ממש".

לא משנה מה מאפייני החלל, גופי התאורה הם המרכיב שנותן לכל חדר את האופי המיוחד והאווירה הנכונה. לדבריה של שטרן, יועצות ויועצי התאורה של גלריית GLOW עומדים לרשותם של מעצבים, אדריכלים ולקוחות פרטיים כאחד, ללא תשלום, בשלבים השונים של תכנון ועיצוב התאורה; וסיור בגלריה בהנחייתם עשוי ליעל את התהליך, בהתאם לתקציב, באופן משמעותי.

רוצה להתייעץ על עיצוב תאורה עם המומחים של GLOW?
השאירו פרטים ונדאג לחזור אליכם ולתאם פגישה