איך תדעו מתי הזמן הנכון למכור את החברה או לצרף שותף אסטרטגי?

האם יש לכם אסטרטגיית אקזיט? אילו גורמים כדאי לבחון לפני מכירת החברה או צירוף שותף אסטרטגי?

אם אתם בעלי חברה, קרוב לוודאי שאתם חושבים מידי פעם על האפשרות למכור את החברה שלכם. קיימים גם מקרים, נדירים אמנם, בהם יזמים מתכננים איך ומתי למכור את החברה שלהם כבר במועד ההקמה. ככלות הכל, לא תוכלו להישאר לנצח בעלי החברה שהקמתם, מתי שהוא תצטרכו להיפרד ממנה…אז מדוע לא לתכנן זאת מראש?

אם כך, מהו הזמן המתאים ביותר למכור את החברה שלכם? ובכן, אין דבר כזה "הזמן המתאים ביותר" מכיוון שהתשובה משתנה מחברה לחברה וקשורה במכלול של גורמים סובייקטיביים ואובייקטיבים.

ברשימה הבאה מופיעים מספר סימנים אשר באמצעותם תוכלו לבחון מתי הוא הזמן הנכון עבורכם למכור את החברה שלכם או לצרף שותף אסטרטגי.

 

1.השוק חזק

יתכן שלאחר תקופת מיתון ארוכה, השוק בענף שלכם נמצא בתנופת צמיחה והמצב של החברה שלכם, כמו של הענף כולו, לעולם לא היה טוב יותר. זה סימן כי הגיע הזמן למכור את החברה שלכם, זכרו שמגמת הצמיחה של הענף יכולה גם להשתנות ולא תמשך לנצח.

2.החברה שלכם מצליחה מאד

קרוב לוודאי שלאחר סיכום שנה מוצלחת, "עכשיו זה הזמן הנכון למכור את החברה" היא לא המחשבה הראשונה שעוברת בראשכם. חבל, מכיוון שזה בהחלט הזמן הנכון ביותר למכור את החברה. סביר להניח שהתוצאות הפיננסיות המצוינות של השנה שחלפה יביאו לתמורה גבוהה בגין המכירה, ומי יודע מה יהיה בשנה הבאה

3.אתם מרגישים שחוקים ולחוצים לעיתים קרובות מדי

לאחר שנים רבות של עשייה, אצל בעלי חברות רבים ניכרים סימנים של שחיקה. זהו לא סימן לכישלון, זוהי פשוט תחושה ברורה שמיציתם את עצמכם בחברה הנוכחית ואתם מוכנים לבצע שינוי, בין אם מדובר בפרישה לפנסיה תוך שימוש בכספים שתקבלו עבור מכירת החברה או התחלה של יזמות חדשה בנושא שמלהיב אתכם.

4.אתם מוכנים לפרוש

כאמור, לא תוכלו להוביל את החברה שלכם לנצח, הרי תצטרכו לפרוש בשלב כלשהו. במידה ואתם מתקרבים לגיל פרישה או שאתם מעוניינים לבלות יותר זמן עם המשפחה שלכם, תצטרכו לשקול האם להעביר את החברה לאחד מבני המשפחה (במקרה בו יש בן משפחה העובד בחברה, המעוניין בכך ומתאים לכך) או למכור את החברה שלכם לפני שהגיל יעשה את שלו.

5.ההתלהבות והתשוקה שלכם לחברה נעלמו

להיות בעלים ולנהל חברה פרטית זו עבודה קשה, קשה יותר על פני עבודה כשכיר. ללא תשוקה חזקה למה שאתם עושים, ניהול חברה יכול להיות נטל. תשוקה והתלהבות הם הדלק שמניע בעלי חברות להתמודד עם האתגרים בעולם העסקים. אם איבדתם את התשוקה, לא יהיו לכם סיפוק והנאה מהעשייה. אם אכן זה המצב, זה הזמן למכור את החברה שלכם ולעשות משהו אחר שיביא לכם סיפוק.

 

כפי שניתן לראות, קיימים סימנים רבים ומגוונים המצביעים על הזמן הנכון למכירת החברה שלכם או צירוף שותף אסטרטגי. על מנת לדעת מה המהלך המתאים ביותר עבורכם נכון לעכשיו, כדאי לכם לבדוק מה נכון עבורכם בסיוע של יועצים מנוסים העוסקים בתחום שנים רבות.

BCMS הינה חברת ייעוץ בינלאומית, המובילה בעולם בתחום מכירת חברות ואיתור שותפים אסטרטגיים, עם 26 משרדים ב- 5 יבשות וביצוע של מעל ל- 1,300 עסקאות מוצלחות במהלך 30 שנות קיומה. ב-1 לאפריל 2020 מקיימת BCMS סמינר בוקר מקצועי המיועד לבעלי חברות שלהן מחזור הכנסות של לפחות 20 מיליון ₪ בשנה בנושא "מה ערך החברה שלך בעיני רוכש פוטנציאלי". לקבלת פרטים נוספים והרשמה צרו עימנו קשר בלינק המצורף להרשמה לסמינר. במידה ואתם מעוניינים בהתייעצות טלפונית ללא התחייבות, צרו עימנו קשר בלינק המצורף לשיחה טלפונית.

 

לקביעת פגישה עם יועץ עסקי>>
מלאו מספר פרטים ואחזור אליכם בהקדם