עיצוב לא חייב לבוא על חשבון בטיחות

גופי תאורה הם חלק חיוני בכל בית. יש להם השפעה עצומה על המראה והתחושה הכלליים של כל חלל, ולכן חשוב לשים לב לפרטים כאשר ניגשים לבחור את גופי התאורה החדשים לבית שלכם.

גופי תאורה הם חלק חשוב בעיצוב הבית ויכולים להוסיף נופך של סטייל ואווירה לחללי המגורים שלכם. בחירת גופי תאורה לחללים השונים בבית יכולה להיות תהליך בעל שלבים רבים, שטומן בחובו המון אלמנטים משמעותיים שיש לקחת בחשבון, על כן, חשוב לוודא שכל גוף תאורה שנכנס הביתה עומד בקריטריונים השונים, החל מעיצוב ופונקציונליות ועד לבטיחות שלכם ושל בני המשפחה שלכם.

התאמה לעיצוב הבית

התאמת תאורה לבית היא חלק גדול מעיצוב הבית. היא זו שנותנת את הטון ואת הטאץ' הסופי. הבחירה בגופי התאורה הנכונים נובעת מאופי החללים, גודלם, סגנון העיצוב, האופי של בעלי הבית, ובאווירה שרוצים לייצר בתוך החללים השונים בבית.

במקרים רבים, עיצוב התאורה לוקח בחשבון צרכים נקודתיים, כמו תאורת לילה שתקל על ילדים קטנים, או תאורה שתתאים לבשלנים המבלים חלק ניכר מהזמן הביתי שלהם במטבח. לפעמים, התאורה היא רק תומך – כדי לתת את הבמה המתאימה לאלמנטים עיצוביים אחרים, ולפעמים גופי התאורה משמשים כאלמנטים העיצוביים המרכזיים; יש מקרים, בהם גוף התאורה צריך להאיר בצורה ממוקדת ומדויקת, ובמקרים אחרים דווקא לשפוך אור על חלל שלם.

תאורה נכונה לא רק תומכת בעיצוב, היא משדרגת אותו ויוצרת חוויה עיצובית שלמה, שצריכה להילקח בחשבון כבר בשלבי הראשונים של עיצוב הבית.

פונקציונליות לצרכי התאורה

השאלה המרכזית שצריכה להישאל בבחירת גוף תאורה היא: "מה מטרת השימוש של גוף התאורה?"

מנורת קיר לקריאה צריכה לאפשר התאמה של עצמת האור לכל היותר לשני אנשים. כאשר אנחנו רוצים להאיר חלל גדול, חדר סלון לדוגמה, נראה לוודא שגוף התאורה מפזר את האור באופן שווה ומספיק עצמתי בתוך החלל.

אלמנטים נוספים שחשוב לשים אליהם לב הם הגודל הכללי של גופי התאורה (כולל המסגרות) ולא פחות חשוב מכך, גודל וסוג הנורות. השימוש בנורות שאינן לד עלול לגרום לצריכה מוגברת של חשמל ואף לחימום יתר של החלל המואר.

מעל כולם: בטיחות

בישראל מתקבלים למעלה מ-50,000 דיווחים על אירוע שריפה בשנה.

לפי נתוני פיקוד העורף, 30% ממקרי השריפה אליהם נקראים לוחמי האש נגרמות כתוצאה משימוש לא בטיחותי במכשירי החשמל הביתיים.

מוצרי חשמל, לרבות נורות וגופי תאורה, מורכבים ממספר רב של חלקים וחיבורים אשר דורשים תשומת לב גבוהה ומשנה-בטיחות גבוה.  מכשירים חשמליים ישנים, או כאלה שלא עברו בדיקות תקן סדירות נמצאים בסיכון גבוהה לגרימת קצר חשמלי בבית.

כשל חשמלי – הגורם המרכזי לאירועי דליקה במדינת ישראל (Adobe Stock)

"בסוף היום, התפקיד שלנו כיבואן של מוצרי חשמל הוא לייצר ביטחון בקרב הצרכנים שלנו" אומר איציק חיימוב, מבעלי רשת 'מחסני תאורה'. "חשוב לנו לשמור על סטדנרט של קניה בטוחה, ומכאן נגזר גם הסלוגן של הרשת: מחסני תאורה, קונים בטוח."

רכישת גופי תאורה בעלי אישור מכון התקנים הישראלי, חיונית להבטחת בטיחות הבית והמשפחה. ברכישת גופי תאורה מאושרים, אתם יכולים להיות בטוחים שאתם מקבלים מוצר העומד בתקנים אלו ונבדק לאיכות ובטיחות.

כל מוצר, בין אם מיובא ובין אם מיוצר בישראל, חייב להתאים לדרישות התקן הישראלי.

תו התקן הישראלי מסומן על מוצרים ומאשר כי מוצרים אלה מתאימים לדרישות התקנים החלים על המוצר. בדרך זו יכולים משווקי המוצרים ולקוחות הקצה לדעת שהמוצר איכותי ובטוח לשימוש.

ביוני 2022 נכנסה לתוקף רפורמת הייבוא, אשר במסגרתה רוב המוצרים המיובאים קיבלו פטור מבדיקות תקינה במכון התקנים ויכלו לצאת לשוק על בסיס הצהרת היבואן שלפיה המוצרים עומדים בתקינה בינלאומית.

"יש לנו אחריות מול הצרכנים", מוסיף חיימוב. "חשוב לנו שתהיה להם קניה בטוחה בכל מה שקשור לנושא התקני בחשמל.  כל המוצרים שלנו נבדקים, דגם-דגם, גם אחרי הרפורמה על ידי בודקים מוסמכים מטעם מכון התקנים הישראלי, על מנת שכל אחד מהלקוחות שלנו ירגיש בטוח עם מאה אחוז מהחלקים שמרכיבים את המוצר, מהחיבורים הכי קטנים בבית הנורה ועד להארקות".

מכון התקנים הישראלי

בנוסף לשקט הנפשי, רכישת גופי תאורה בעלי אישור מכון התקנים הישראלי מספקת גם יתרונות נוספים. אלה כוללים יעילות אנרגטית משופרת, עמידות טובה יותר ותוחלת חיים ארוכה יותר של גופי התאורה. כך תוכלו ליהנות מכל היתרונות של תאורה בטוחה וחסכונית באנרגיה בחלל הבית או המשרד שלכם.

"כשמדובר בחשמל, בטיחות הוא הפרמטר הראשון והחשוב ביותר בתהליך הקניה." מסכם חיימוב. "כשאתם הולכים לקנות גופי תאורה, בקשו לראות אישור של מכון התקנים. תוודאו שמישהו מוסמך ומקצועי בדק את המוצרים שנכנסים אליכם הביתה ותשמרו באחריות על הבית שלכם ועל יושבי הבית".