רכב מיבואן או מחברת ליסינג 0 ק"מ – איך בוחרים?

מערכת wisemag

הרבה רוכשי רכב חדש מתלבטים בשאלה היכן נכון לרכוש את הרכב החדש הבא שלהם– ישירות מהיבואן או באמצעות חברה מתווכת, לדוגמא עסקאות 0 ק"מ. אנחנו כאן כדי לעשות מעט סדר, ולא נשאיר אתכם ללא מסקנה ברורה.

ראשית, נכיר את שני סוגי הרכישה:

רכישה מהיבואן היא רכישה בה הלקוח יוצר קשר עם היבואן המסודר של כלי הרכב, מקבל מידע מלא ומפורט על הדגם, המפרט, האיבזור והאחריות, משלם עבור הרכב, ומקבל רכב חדש ישירות מהיבואן.

רכישה דרך מתווכים / עסקאות 0 ק"מ היא רכישה בה גוף עסקי קונה את הרכב ישירות מהיבואן בהנחה, ומוכר אותו לרוכש הפרטי עם הנחה מוגבלת מול המחיר אצל היבואן, כאשר הוא משאיר לעצמו נתח ניכר מההנחה שקיבל מהיבואן.

ישאל הקונה הנבון, "אם כך, מדוע לא לקנות את הרכב דרך המתווך ולשלם פחות עבור אותו הרכב בדיוק?" וכאן אנחנו באים לענות ולהסביר את ההבדלים בין העסקאות השונות.

נשאל כמה שאלות, ובאמצעותן נעמוד על ההבדלים –

  1. האם אני "יד ראשונה"? אצל היבואן המסודר התשובה היא חד משמעית – כן. גם אצל המתווך התשובה היא חד משמעית – לא. ברכישה דרך מתווך כלשהו, המתווך, לרוב חברת השכרה או ליסינג יירשם כיד ראשונה והרוכש יירשם כיד שניה. המשמעות תהיה ביום בו הרוכש יבקש למכור את הרכב. בעוד שברכישה ישירות מהיבואן ניתן יהיה לומר בנחרצות "אני יד ראשונה", ברכישה דרך מתווך התשובה תהיה "אני יד שניה, היד הראשונה היתה חברת ליסינג או השכרה" ולזה יש כבר משמעות כספית ניכרת על התמורה שנוכל לקבל עבור הרכב, רתיעה של קונים פוטנציאליים, ומשמעות ניכרת גם במחירונים השונים.
  2. ומה לגבי אחריות? לרוב האחריות הניתנת על ידי היבואן תהיה דומה. עם זאת, יכולים להיות הבדלים בהם רוכש שקונה ישירות מהיבואן יהנה מאחריות מורחבת כלשהי, ואילו רוכש שיקנה דרך מתווך בעסקת 0 ק"מ, לא יהיה זכאי לאותה הארכת אחריות.
  3. אבל זה עדיין אותו הרכב, נכון? גם כאן התשובה היא "לא ממש בטוח". חברות הקונות כמויות גדולות של מכוניות עבור ציי רכב בליסינג או השכרה, עלולות 'להיתקע' לעיתים עם מספר מכוניות שלא נמכרות כבר על ידי היבואן, לעיתים מדובר בשיפורים מכאניים שונים שמכניס היצרן בדגמים החדשים שלו דוגמת מנועים או תיבות הילוכים משופרות, ואילו דרך המתווכים השונים המכוניות הנמכרות הן עדיין עם המפרטים הישנים שייצורם כבר הופסק.
  4. מי ה"אבא" של העסקה? מול מי אני נמצא בקשר? בקניה ישירות מול יבואן אין בכלל שאלה – אנחנו נהנים מהביטחון של רכישה מגוף גדול ומסודר, עם נהלי עבודה ברורים ומערכות כספים מסודרות. בקניה מול מתווך / 0 ק"מ, אנחנו לא תמיד יודעים מי נמצא מולנו, למי אנחנו משלמים מקדמה, למי אנחנו משלמים את היתרה, ועם מי עלינו להיות בקשר אם חלילה יש כשל בעסקה.

דבר אחרון לגבי המחיר – אנחנו ממליצים לעקוב אחרי המבצעים השונים שעורכים היבואנים בעת קניה ישירות מהם. במבצעים אלו, כאשר היבואן עושה הנחות לתקופה מוגבלת, נמחק ומבוטל היתרון היחיד שיש לעסקאות 0 ק"מ והוא יתרון המחיר. יתרון זה במקרים מסויימים פשוט אינו קיים וכך אנחנו נהנים מקניה ישירות מהיבואן, מהצעות מימון מסודרות מגוף עסקי גדול ומסודר, ובמחיר אטרקטיבי ביותר. ההחלטה שלנו היא ברורה – צרכן חכם קונה מהיבואן.

מעוניינים לשמוע עוד?
השאירו פרטים ונשיב בהקדם