תואר ראשון - איך מחליטים מה ללמוד?

מערכת wisemag

ההורים לוחצים שתרשמו כבר לתואר ראשון? אל תאבדו עשתונות! זיכרו שאתם צריכים לרצות רק את עצמכם. טיפים שיעזרו לכם לבחור את המסלול המתאים עבורכם:

תואר ראשון נמשך בין שלוש לארבע שנים ולכן זו ההחלטה מה ללמוד היא החלטה שלא כדאי להקל בה ראש. אף אחד לא היה רוצה ״לסבול״ במהלך תקופה ארוכה לכן רצוי לבחור במקצוע שמעניין אתכם. יחד עם זאת, עליכם לדעת שתואר ראשון הוא לא חתונה קתולית – על אף שהוא נמשך בין שלוש-ארבע שנים, רבים מחליפים מסלול לימודים בהתחלה או באמצע, ואף לא עוסקים במקצוע שאותו הם למדו בסיום הלימודים. כלומר, גם אם תבחרו במסלול לימוד שאינו פרקטי לכאורה, כמו ספרות או פילוסופיה, ככל הנראה עדיין תוכלו להטמע בשוק העבודה. אמנם לא מדובר בתואר שמקנה לכם מקצוע וביטחון יחסי בשוק העבודה כמו ראיית חשבון או הנדסה, אך זה לא אומר שלא תמצאו עבודה ראויה.

people-coffee-notes-tea-large

שאלו את עצמכם – מה אתם אוהבים לעשות? מהם הכישורים הטבעיים שלכם? כולם מפנטזים על משכורת של מיליוני שקלים. אך להיות מתוסכלים מהמקצוע אותו אתם לומדים ואז להיות מתוסכלים מהעבודה באותו התחום, זו תוצאה שאף אחד לא מעוניין בה. לכן שאלו את עצמכם במה אתם טובים, אילו מקצועות נהניתם ללמוד עד היום ובמה תמיד אמרו לכם שאתם מוכשרים. כלומר, אם אתם גרועים במתמטיקה ומספרים גורמים לכם לחרדה, אולי ראיית חשבון זה לא המקצוע בשבילכם.

calculator-scientific-large

אל תתעצלו לערוך תחקיר בנוגע לתחום הלימוד שאתם מעוניינים בו – לכל אוניברסיטה או מכללה יש אתר עם כל המידע שאתם צריכים, אל תתעצלו לקרוא אותו. הגיעו גם ליום הפתוח, תפגשו את יועצי הלימודים ותתרשמו מסביבת הלימודים ומתנאי הלימודים. הייעוץ האידאלי הוא עם בוגרי האוניברסיטה שכבר השתלבו בשוק העבודה בתחום שמעניין אתכם. שימו לב לתנאי הקבלה – פסיכומטרי, תעודת בגרות. האם יש צורך במכינה. מהי עלות התואר? במכללות העלות גבוהה יותר בצורה משמעותית (30,000 ואף יותר), כיצד אתם מתכננים לממן את עצמכם במהלך התואר? בדקו מהן אפשרויות התעסוקה שלכם במהלך התואר. רצוי גם לבדוק את איכות הלימודים, מי הם המרצים ומאיזה רקע הם מגיעים.

זיכרו שזה בסדר גמור להתלבט. אינכם צריכים לרצות אף אחד, פרט לעצמכם!

בהצלחה!