3 השכונות הכי האטרקטיביות להשקעה בברלין

מערכת wisemag

הפרדוקס המטריף של ברלין מתבטא בכך שהיא עיר תוססת ומבוקשת שמחירי הנדל״ן בה עדיין נוחים להשקעה והיא זולה משמעותית מערים אירופאיות גדולות אחרות. המחירים בעיר עולים בכל שנה בין 8-10%. אם לפני כשלוש שנים, יכולתם לקנות נכס ב-1,755 דולר למ״ר בממוצע, היום סביר שלא תמצאו דירה בפחות מ-2,740 דולר למ״ר. חישבו על זה כך – המחירים הנקובים כאן, דומים למחירי דירות באשדוד בשנות ה-90׳. השכונות החלשות בברלין עוברות בשנים האחרונות ג׳נטריפיקציה והופכות לאיזורים אופנתיים. כתוצאה מכך, התשואה על הנדל״ן בשכונות אלה עולה משמעותית.

kreu

מואביט, ודינג, טירגארטן (Moabit, Wedding, Tiergarten)
 

שכונות אלה הן שכונות פועלים בעלות שיעור גבוה של מהגרים, מוניצפלית הן שייכות למיטה. ודינג למשל, כמו קרוייצברג, הוקמה עבור העובדים הרבים שנהו לברלין בתחילת המאה והפכה לשכונת מהגרים. שכונה זו צפויה לעבור מהפך כמו זה שעברה קרויצברג – משכונת מהגרים לשכונה מבוקשת של צעירים, עם חיי לילה תוססים. אל שלושת האיזורים האלה עוברים צעירים, אשר לא יכולים להרשות לעצמם לגור בשכונות הנחשקות של הרגע.

יחד עם זאת, הנהירה של רווקים צעירים ומשפחות צעירות בגילאי 25-35 לשם, משפרת את משמעותית את מואביט, ודינג וטירגראטן, מבחינה סוציו-אקונומית. השכונות קרובות יחסית למרכזי הקניות ולחלק היוקרתי של רובע המיטה, שהן נחשבות לחלק ממנו. טירגארטן, המכונה גם ה״סנטרל פארק״ של ברלין, הוא אחד הפארקים היפים בעיר, סביבו נמצאים גם בניינים ממשלתיים, אשר יחייבו השקעה באיזור. מחיר לדירה נע בין 2,500 ל-3,000 אירו למ"ר.

tiergarte
נויקלן (Neukölln)
הרובע, הצמוד לקרויצברג, הפך כצפוי למבוקש, כאשר קרויצברג הפכה לשכונה נחשקת. אולם עדיין ניתן למצוא בו דירות זולות יותר. הסיבה לכך היא, שכאשר קרויצברג, הפכה לשכונה חמה בברלין, המהגרים נדחקו לנויקלן הצמודה. בשנים האחרונות ההיפסטרים (ביניהם גם ישראלים) ממלאים את השכונה והעלו את קרנה בעיניי העיריה, שהחליטה להשקיע בו מבחינת תשתיות. ברובע זה עדיין חיים מהגרים, תורכים ברובם, שהם גם בעלי עסקים. בין הברים השכונתיים הרבים, ניתן למצוא גם דונרים שפתוחים 24 שעות ושוק תורכי שמתקיים אחת לשבוע. כיום מחיר לדירה שאינה משופצת עומד על כ-2,500 אירו למ"ר.
 neu
פרידריכסהיין (Friedrichshain)

שכונה מזרח-ברלינאית אמיתית, בעלת אופי סובייטי. בשנים האחרונות העיריה החלה להשקיע כסף רב בפיתוח הבניינים. ברובע זה קיימת סצנה חזקה של אמנות רחוב, שבאה-לידי-ביטוי גם בכמויות הגרפיטי המצוירים על הבניינים. המקום שוקק מבחינת חיי לילה, וביום פועלות שם חנויות בוטיק צעירות ואופנתיות וחנויות יד-שניה. המקום מושך אליו צעירים רבים, שמתחברים אל החיספוס המזרח-ברלינאי והוא צפוי להגיע למחירים של נויקלן בשנים הקרובות. כיום מחיר לדירה בבניינים המשופצים נע בין 2,000 ל-3,000 אירו למ"ר.

fri