אם רק היינו יודעים....

חרות גנוד, מנכ"לית מיזם חיבורים

גם אתם לפעמים אומרים לעצמכם, אם רק היינו יודעים את מה שאנחנו יודעים היום כשהיינו צעירים. אם כשהיינו צעירים היה לנו יותר כלים בטח…. אולי היינו פחות נפגעים, פחות מכאיבים ובעיקר יותר זורמים ומבינים….

ידע הוא כח:

בכל זוגיות יש חמישה שלבים (למעט זוגיות שנקטעת באמצע), יש שלבים יותר קלים ושלבים יותר קשים ,יש שלבים יותר ארוכים וחלקם יותר קצרים. אורך השלבים, מידת האתגר בהם משתנה מזוג לזוג, אבל מה שברור צריך לעבור את השלבים האלו יחד ואין אפשרות לדלג.

  1. ירח הדבש, תחילת הקשר- הכל מושלם, או לפחות כמעט, הקשר מרגש ועמוק , הבן זוג מדהים ואני מוכן ורוצה לעשות הכל כדי להיות עוד כמה דקות ביחד, ומוכן לעשות הכל כדי להישאר ככה לעד. שלב זה מאופיין ביכולת לקבל את ההחלטה, להתחייב לנצח ולהתחתן. (לפעמים עצם קבלת ההחלטה להתחתן, מעבירה אותנו לשלב השני) זה הזמן לצבור זיכרונות וחוויות טובות.

  1. מאבקי הכח, שלב מאד מאתגר, זה הזמן שאני רוצה את החיים שלי בחזרה, רוצה לחזור להרגלים הישנים ולא מבין מה קרה לי ולאיפה כמעט נעלמתי, שלב זה מאופיין בהרבה מאבקי כח, מתחים ריבים ותסכולים. זה השלב בו אנו מגלים את כל ההבדלים בנינו, וביחוד עד כמה אנו שונים.(זה הזמן להזכיר לעצמינו את שלב ירח הדבש) אל תדאגו-אם רק תתמידו בזוגיות זה עובר!!!
  2. שלב האיזון, כבר הכרנו אחד את השני, הבנו מה יש לנו ביחד והבנו גם מי אני לבד ובעיקר איך זה משתלב. זהו שלב המאפיין את גידול הילדים, פיתוח הקרירה ובעיקר זוגיות מוכרת שגרתית ושלווה, מרחב של אמון אהבה וביטחון. היזהרו-זהו גם השלב שאם לא נשקיע בקשר אז נגלה יום אחד שאנחנו מאד רחוקים למרות שעל פניו אין מריבות וצעקות…

  1. יציאת הילדים מהקן, ושוב פעם יש לנו שלב מאתגר- הילדים גדלו, התפנה לנו זמן, בד"כ כלל כבר הספקנו להתבסס כלכלית ,ואנחנו צריכים למצוא את הזוגיות החדשה שלנו בתוך הבית הריק והזמן הפנוי. הרבה זמן שאנו מוצאים את עצמינו ביחד ולבד עם עצמינו, האם נמצא מה להגיד אחד לשני, האם נדע איך לבלות? חלק מזה תלוי כמה השקענו ובנינו את השלבים הקודמים….בשלב זה כדאי לחפש אתגרים חדשים זוגיים ואישיים…
  1. שלב הזקנה, משלב את כל השלבים הקודמים, אבל הכל ברבדים יותר עמוקים שרק קשר של 40/50 שנה ויותר יכול לתת. בזקנה יש לנו רגעים של ירח דבש, רגעים של מאבקי כח והרבה רגעים של שגרה. אם נביט סביבנו נראה את הזוג מבוגרים האלו שמטיילים להם יד ביד לעבר השקיעה ואנחנו יכולים להסתכל עליהם רק בקנאה, או לחילופין נראה זוג מבוגר שרבים כמו זוג שהתחתן לפני שנה ונשאל את עצמינו איך הם החזיקו כך 60 שנה, נבין שזהו שלב, ואנחנו מציצים רק לפיסה קטנה מתוך התמונה כולה.

אם אתם מזהים את עצמכם כאלה שנמצאים בשלב השלישי והרביעי, אם אתם נזכרים ומתגעגעים לרגעים מחיי ירח הדבש ואולי גם קצת לשלב של מאבקי הכח.

אתם בטח תשמחו לדעת שיש לכם אפשרות ללמוד, לקבל כלים ובעיקר להעביר אותם הלאה  לזוגות צעירים בתחילת דרכם. אלו הם רק חלק מהידע והכלים אותם תקבלו במיזם "בארבע עיניים" מבית חיבורים…ואתם יודעים מה, תכינו את עצמכם כבר עכשיו גם לשלבים הבאים (:

להצטרפות – 052-9129154  >>

 

הרשמה למיזם "בארבע עיניים"
והצטרפות למפגשי העצמת הזוגיות.