שמים את הזוגיות במרכז

ד''ר גלעד לנדאו, מנהל תוכן מיזם חיבורים

"מהו הדבר הכי חשוב בחיים שלכם?" – אפשר להניח שהתשובה השכיחה שנקבל לשאלה זו תהייה: הילדים. אנחנו עובדים קשה כדי שנוכל לתת להם את כל הטוב. ומה לגבי הזוגיות שלנו? ברור שהילדים המשותפים יוצרים קירבה בגורל וביעדים של בני הזוג, אך האם הם נשאבים לסטטוס של שותפות ניהולית, או שנשאר מרווח אינטימי גם לקשר הזוגי?

הזוגיות – אינה רק ההחלטה של שני אוהבים לחיות ביחד ולהקים משפחה. הזוגיות היא תנועה משותפת, היוצרת "מרחב זוגי" שהינו גדול מסך שני האנשים הנמצאים בתוכו. כך היטיב להגדיר מרטין בובר (פילוסוף יהודי מהמאה הקודמת) את מערכות הקשרים הנוצרים בין בני אדם: "קיומו של קשר בין אדם לזולתו, בנוי על גבי החיבור של האדם לעומק הגדול משניהם. הבסיס של הקשר הוא לא מה שקורה בכל אחד מהצדדים כשלעצמו, אלא הוא המרחב החי שביניהם" ('אני ואתה"', בתוך ספרו "בסוד שיח: על האדם ועמידתו נוכח ההוויה")

במילים פשוטות, "מרחב" – זו האנרגיה הבלתי-נראית, אך מורגשת מאד, שעוברת בין שני אנשים. זו האוירה, התנועה והאטמוספירה שבתוכה מתרחשת מערכת היחסים. את המרחב הזה אפשר לקלוט באופן מיידי. מספיק שנראה את תנועות הגוף של זוג שמדבר אחד עם השני, גם אם לא נשמע את המילים העוברות ביניהם, נרגיש את המרחב הזוגי שביניהם.

אני רוצה להזמין אתכם, לעצור רגע את שטף החיים השגרתי, המהיר, התובעני והמרצד, כדי להתבונן על הזוגיות שלכם. מזוית חדשה. פעמים רבות אנו חושבים על בן הזוג שלנו, ועל הפער בין הציפיות שלנו ממנו לבין מה שקורה בפועל. פעמים מועטות יותר אנו חושבים על ההתנהלות שלנו בתוך הזוגיות. אך הפעם, נתבונן על אותו "מרחב זוגי" שבינינו – האם למרחב הזה יש נוכחות בחיים שלנו? האם הוא בעל אנרגיה גבוהה או רדומה? האם יש שם אהבה וחום (כמו שהיינו רוצים), או ריחוק ואפילו קרירות ואפטיות? כנות או הסתרה? שיתופיות, או תחרותיות, כעס, ואולי אפילו עוקצנות? האם אנחנו מרגישים בטחון בתוכו? בטחון בקשר ואמון בקבלה שלנו ללא תנאי.

גם כשאנו לא מודעים למרחב הזוגי שלנו, הוא חי וקיים, ומקרין על שאר מעגלי המשפחה, לא פחות ממה שההורות משפיעה על הזוגיות שלנו. 'מרחב זוגי' בריא שיש בו חום ואהבה, מהווה את מקור הביטחון שלנו, כשאנו פועלים כהורים, ואת החוסן והלכידות המשפחתית כולה.

אם אכן הילדים והמשפחה היא הדבר החשוב ביותר בחיים שלנו, אז הגיע הזמן לפנות מקום חשוב גם לזוגיות שלנו. לצאת מהלו"ז המטורף, שנחוש שוב את 'הריקוד הזוגי' שלנו, שממנו הכל התחיל. להקדיש זמן אינטימי בו נוכל לדבר לא רק בשפת המשימות, אלא בשיח פנימי. נוכל ללמוד כלים מקצועיים שיסייעו לנו בהעצמת הקשר, התקשורת וההקשבה, כך שהם ימשיכו איתנו גם בתוך חיי היום יום התובעניים.

מיזם "בארבע עיניים" הינו מיזם חברתי-קהילתי מבית 'חיבורים', המחבר בין זוגות צעירים לזוגות בוגרים שעברו הכשרה ממוקדת, המלווים את הצעירים בצעדיהם הראשונים.

אתם מוזמנים להצטרף אלינו למיזם "בארבע עיניים" מבית חיבורים ולזכות בהזדמנות יוצאת דופן, להקדיש זמן איכות למרחב הזוגי שלכם. ללמוד שפות שונות של אהבה, ולחוות בעצמכם את הכלים להעצמת התקשורת הזוגית. הליווי של זוג צעיר בצעדיו הראשונים, יעמיקו את הביחד שלכם, ויקפיצו את הקשר למקומות חדשים, כפי שקרה לזוגות שכבר עברו את התהליך הזה בהכשרות קודמות.

הרשמה למיזם "בארבע עיניים"
והצטרפות למפגשי העצמת הזוגיות.